Település:   
   
Megye: ,
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:

Leírás

Szakmai bemutatkozó

1995-ben kezdtem el bőrművességgel foglalkozni Horváth Tibor Népi Iparművész tanítványaként. Ebben az évben kezdtem el zsűriztetni a tárgyaimat és lettem tagja a Békés Megyei Népművészeti Egyesületnek.
1996-ban Szakmunkás vizsgát tettem Békéscsabán a Kézműves Szakiskolában bőrművességből és még a ugyanazon napon felkért az iskola vezetősége gyakornoki munkára. Ezek után 3 évig tanítottam itt bőrműves és szíjgyártó tanulókat.
1997-ben megszereztem a Népi játék és kismesterségek oktatója felsőfokú szakképesítésemet és ugyanettől az évtől szellemi szabadfoglalkozású bőrművesként dolgozom. Leginkább az általam kifejlesztett új bőrműves technikával – amit bőr zsinórozásnak neveztem el- készítek bőr ékszereket.
Jelenleg Bikalon a Reneszánsz Élménybirtokon működtetek egy bőrműves műhelyt, amely üzletként is funkcionál, ezen kívül megtalálhatóak az ékszereim a honlapomon is a www.borekszer.hu címen.

A zsinórozott tárgyaimmal elért legjelentősebb elismeréseim:

1995. Debrecen Országos Bőrműves Pályázat Különdíj.
1997. Hatvan Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat Egyéni II. díj.
a Népművészet Ifjú Mestere cím.
1999. Hatvan Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat Egyéni I. díj.
Budai vár Mesterségek Ünnepe, Év Ifjú Mestere díj.
Népi Iparművész cím.
2005. Budapest Országos Népművészeti Kiállítás (ONK), Arany Oklevél.
2006. Békéscsaba, a Jövő Személyisége díj.

A bőr zsinórozásról

A technika lényege röviden: kör keresztmetszetű szálakkal való fűzés, amit a lószerszámok több száz, talán ezer éves múlttal rendelkező sallang technikája ihletett. Az ékszereim formavilága, motívum-rendszere ezzel azonos, csak az alapanyag finomodott a durva széles sallangszálakból lágy, finom szövedékké. A hengerded szálakból létrehozott fonatok önállóan is megállják a helyüket például ékszerként, övként vagy szandál felsőrészként, de rátétként is kitűnően funkcionálnak például válltáskára, övtarsolyra, erszényre felvarrva- ebben az esetben a viseletek zsinór-díszeire emlékeztetnek inkább. Az ősi sallang technikának csak és kizárólag a magyarság népművészetében van hagyománya és mivel ebből fejlesztettem ki a bőr ékszereimet, így nagy valószínűséggel egyedülállóak az egész világon. Valamennyi tárgyam saját tervezésű egyedi vagy kis szériás darab ez már csak azért is így van, mert nem használok sablonokat, hanem minden egyes darab úgy alakul a kezeim között, ahogy a kezdőszálak mérete engedi és a kedvem diktálja. Így nagyon kicsi a valószínűsége, hogy két teljesen egyforma ékszer készüljön, hacsak ezt nem így szeretné a megrendelő. Valamennyi ékszerem rendelkezik a Népi Iparművészeti Tanács (NIT) zsűri-számával. Alapanyaguk a legjobb minőségű marhabőr.