Szakmai önéletrajz

Verebélyi Balázs vagyok. 1990. májusban születtem Salgótarjánban. Mindig is recski lakos voltam, és a hagyományok is ide kötnek mind a mai napig. Születésemkor anyukámmal, nagy- és dédszüleimmel éltünk együtt. Féléves koromban a Sabin-csepp által végtagjaimat bénulás érte, amit hosszú idő alatt sikerült részben leküzdeni.

Az óvodát és iskolát Recsken végeztem el. Ezután tanulmányaim a gyöngyösi Vak Bottyán János Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskolában végeztem el informatika szakon. A középiskola befejezése után Egerbe, az Eszterházy Károly Főiskolára jártam informatikus-könyvtáros szakra, majd a mesterképzést kulturális örökség szakon végeztem el. Jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen dolgozom adminisztrációs munkatársként.

A hímzéssel körülbelül 12 éves koromban kezdtem el megismerkedni. Először a kalocsai hímzéssel kezdtem, amit anyai nagymamámtól tanultam meg. Miután már jól elsajátítottam a lapos öltés rejtelmeit, a kalodás hímzés felé terelődött a figyelmem, amit gyorsan megtanultam. A helyi asszonyok nem sajnálták megosztani velem tudásukat és voltak szívesek rám szánni az idejüket, nagy türelemmel és odaadással segítettek abban, hogy elérjem a célomat. Akitől a legtöbbet tanultam, főleg a hímzésről, az Vass Jánosné Bözsi néni volt. 17 éves koromig tartott ez a tanulási folyamat.

A vászonhímzések és a kalodás hímzések mintáit legalább 2006 óta gyűjtöm. Az elmúlt évek alatt megpróbáltam feltérképezni a XIX–XX. századi recski hímzések hagyományait. Az évek alatt rengeteg mintával gazdagodott a gyűjteményem.
A kölcsön kapott abroszokról, törölközőkről, kendőkről lemásoltam a hímzésmintákat, hogy a későbbiekben újra feldolgozhassam őket, hogy ez a mintakincs meg tudjon maradni, és a mai kornak megfelelő funkcióval ellátva újra levarrjam őket.
2007-ben találkoztam mesteremmel, Fiser Józsefnével. Saci újabb tanár volt számomra, nagyon sok újdonságot tanultam tőle, és bevezetett a jelenlegi népművészeti életbe is.
Közös munkánknak számos gyümölcse van:
2008-ban különdíjasok lettünk a III. Százrózsás hímző pályázaton. Pályamunkánk egy Cserépfalui szegfű mintás keresztszemes abrosz és függöny volt.
2011-ben újból részt vettünk ezen a pályázaton, ahol II. helyezést értünk el. Ekkor Saci egy tardi motívummal díszített ruhát, egy stólát készített el, én pedig egy vagdalásos oltárterítőt.

Díjaim:
2011-ben az Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázaton vettem részt, ahol II. helyezést értem el. Pályázati anyagom közt volt egy bodonyi keresztszemes abrosz és komódterítő, és egy palóc vőlegénying.
2013-ban ugyanezen a pályázaton vettem részt, ahol I. helyezést értem el. Pályázati anyagom egy palóc ingből, egy recski kalodás futóból és egy bodonyi keresztszemes kötényből állt.
2014-ben a V. Százrózsás hímző pályázaton is kiállították a munkámat, amely egy tardi keresztszemes abrosz volt.
2015-ben ismét megrendezésre került az Élő Népművészet pályázat, amelyre a korábban készített munkáimmal pályáztam, és a zsűri bronz oklevéllel jutalmazott.
2016-ban a XVIII. Kis Jankó Bori hímző pályázaton is részt vettem. A pályamunkám egy nógrádi keresztszemes kézelő mintájával elkészített férfi ing volt.
2017-ben Junior Príma díjjal jutalmazták a munkásságomat.
2018-ban a békéscsabai XVI. Országos Textiles Pályázaton a beadott munkáimat Nagydíjjal jutalmazták. A pályázati anyagom árapataki varrottas hímzéssel készítettem el. A beadott munkák közt egy párna, egy alapterítő asztalközéppel, és 2 szütyő is volt.
2019-ben a mezőkövesdi Kis Jankó Bori hímzőpályázaton egyéni kategóriában 3. helyezést értem el.
2021-ben ismét megrendezték az Élő népművészet pályázatot, ahol a zsűri a munkásságom ismét bronz oklevéllel jutalmazta.
2021-ben elvégeztem Békéscsabán a kézi-gépi hímző OKJ-s képzést, és az oktatói modult is, így Népi kismesterségi oktató lettem hímzés szakágban

Hímzéseket ma is készítek. A kalodás hímzés mellett a keresztszemes és szálánvarrott hímzés is a kedvenceim közé tartozik, és nemrégiben ismerkedtem meg a gyapjúhímzésekkel, amit szintúgy megszerettem.
Ezenkívül még én is tanulom a hímzés rejtelmeit, hogy minél eredetibb textileket tudjak készíteni. Részt veszek körülbelül 10 éve táborokban, ahol a tudásomat fejlesztem, hogy tanítani tudjam másoknak az eredeti hímzéseket, amiket a mai kornak megfelelően készítünk el.
A jövőbeli terveim közt szerepel, hogy az összegyűjtött mintákat egyszer ki tudjam adni könyv formájában.
Remélem, ezt a tevékenységemet a jövőben is tudom folytatni, hogy sok szép mátraaljai hímzéssel gazdagodjon az én tulipános ládám.