Település:   
   
Megye: ,
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1952

Leírás

Varga Gábor keramikus, szobrászművész

Mezőtúron született, 1952-ben. A helyi Fazekasházban tanulta a mesterséget. 1972-ben megkapat a Népművészet Ifjú Mestere kitüntetést. Sokat tanult Probstner Jánostól aki, a nemzetközi Kerámia Stúdió vezetője, és Kun Éva keramikustól. 1979-től Cegléden élt, ahol önálló műhelyt létesített. A városban utcák, terek őrzik alkotásait. A Szent György téren látható épülethomlokzaton a Szent György relief, s az oroszlán szökőkút látható. Cegléden készült el az országban elsőként 1956-os szobor, már 1989-ben, ez a Szabadság szobor a református templom kertjében látható. Később Fóton és Kecskeméten is dolgozott.Dombóváron él és tevékenykedik. Itt található többek között az általa készített 1849-es vértanúk emlékműve, az Álmodozók című alkotás, Petőfi Sándor mellszobra, Szent István átadja az intelmeket Szent Imre hercegnek kompozíciója a Kertvárosi Szt. István templom homlokzatán, a Fogadalmi Ligetben egy római-kori fogadalmi táblát ábrázoló művészi alkotása és az Ivanich Üzletházban megtekinthető a városunk nagyhírű személyiségeit felsorakoztató Dombóvári Panteon.Legismertebb munkái a figurális, magyar történelemhez köthető alkotások. Néhány munkája a teljesség igénye nélkül: Budapesten a Semmelweiss utcában található Baross Gábor domborműve. Olaszországban a Szent Donato templomban Szent Gellért domborművét készítette el. Gyergyószentmiklóson egy gimnázium homlokzatára készített 3x1,70 méteres címert. Zágonba Rákóczi- és Domokos Géza-mellszobrot készített, illetve Csutak Vilmos mellszobrát, aki a Székely Múzeum igazgatója volt tizenöt éven át a két világháború között. Sepsiszentgyörgyre Benedek Elek szobrát készítette el. Szolnokon 2010-ben készült „Tiszavirág” nevű gyalogos-kerékpáros híd városi hídfőjénél került elhelyezésre a Tiszavirág emlékmű, amely emberarcú tiszavirágpárt ábrázol.A Jászságban, Jászdózsán található Szent Mihály arkangyalt ábrázoló szobra. Mágocsra a kitelepítettek emlékműve került, valamint egy Magyarok nagyasszonyát ábrázoló szobor és Szent István-mellszobor. Trianoni emlékmű, '56-os menekültek emlékműve található Balatonszabadiban.A Mária – zarándok – Út által érintett több településen épített szakrális és pihenőhelyeken is megtalálhatóak a közelmúltban készült és átadott alkotásai.Köztéri szobrai pirogránitból készülnek.Kiállításai:
  • Bécsben, a Prizma Galériában egyéni és csoportos kiállítása volt
  • Innsbruckban és Castiglione del Lago-ban (Olaszország) is volt egyéni kiállítása
A Dombóváron élő és alkotó Varga Gábor keramikus szobrászművész több köztéri szobor alkotója városunkban, alkotásaival hozzájárul városunk tereinek szépítéséhez, nemzeti kultúránk és értékeink művészi formákban történő megőrzéséhez és megörökítéséhez. Munkái a világ számos pontján fellelhetők: Olaszországban, Ausztriában, Németországban, Lengyelországban, illetve Erdélyben, Székelyföldön több településen, a Jászságban, Szolnok-, Heves- és Pest megyében, Balatonszabadiban, Mágocson, Dombóváron. Munkássága érdemeként Cegléd város Pro Urbe díjat, Jászdózsa település díszpolgári címet adományozott neki. A közel negyven éve alkotó művészt 2012-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki nagy értékű köztéri alkotásaiért, emlékműveiért, a magyar nép történelemformáló alakjainak a képzőművészet eszközeivel történő megörökítéséért.