Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:

Leírás

"Az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra-meg újra meg nem szerzi magának."
Kodály Zoltán

Bemutatkozás

Már kisgyermekként szerettem alkotni, kézműveskedni. Édesanyám hatására - aki szővő és hímző szakkörbe járt - hamar közel kerültem a népi kismesterségekhez. Kötöttem, horgoltam, szabtam, varrtam, jártam szövő szakkörbe - majd később elvégeztem a szövő szakkörvezetői vizsgát -, kipróbáltam a csipkeverést, majd...

1994 júniusában találkoztam először lószőrből készült ékszerekkel a Veszprém megyei Népművészeti Egyesület által szervezett tanfolyamon. Első pillantásra beleszerettem ezekbe az aprólékosan megfont ékszerekbe.

Minden elkészült ékszerbe igyekszem megjeleníteni a régi hagyományos formákat, időnként egy kicsit másképp, más köntösben. Szívesen mutatom meg az ékszerkészítést ifjú művészpalántáknak, vásáron mesterség-bemutató keretében, szakkörön vagy tanfolyamokon.
Munkáimmal szerepeltem kiállításokon többek között Veszprémben, Nagykátán, Magyarpolányban, Budapesten, Debrecenben, külföldön Finnországban az USA-ban és Svájcban.

Fontosabb események a mesterségemben:
1995-től minden évben bemutatom munkáimat Budapesten a Mesterségek Ünnepén.
1996-tól zsűriztetem az ékszereimet.
2004. augusztus 19-én Budapesten megkaptam a Népművészet Ifjú Mestere címet.
2005-től tanítványaim folyamatosan hozzák a díjakat a kétévente megrendezésre kerülő Országos Ifjúsági Népi Kézműves pályázatról.
2006-ban Svájcban tartottam tanfolyamot.
2008-2011 között a Veszprém megyei Népművészeti Egyesület elnöke voltam - jelenleg vezetőségi tag vagyok (munkahelyi elfoglaltságom miatt nem tudtam tovább vállalni az adminisztratív és szervezési teendőket olyan színvonalon, ahogy én szerettem volna).
2011-től zsűrizem Budapesten a Hagyományok Házához beadott lószőrékszereket.
2013 tavaszán a zsűrizési szempontrendszer (http://www.hagyomanyokhaza.hu/main/szolgaltatasok/zsurizes/) kialakításában jelentős szerepet vállaltam.
2013.06.26-2013.07.07. között Washingtonban képviseltem hazánkat a Smithonian Folklife Festiválon, a Hungarian Heritage programon több kézművessel, táncossal, énekessel egyetemben. A fesztiválon bemutattam a lószőrékszer készítésének mozzanatait - egy-két bátor jelentkező ki is próbálta -, valamint meséltem a mesterség múltjáról és fortélyairól. Külön köszönöm a lehetőséget Fülemile Ágnesnek a Balassi Intézet munkatársának, aki egyben a rendezvény kurátora is volt és a NESZ ügyvezető igazgatójának Ígyártó Gabriellának.
2013 szeptemberében lányom, Andrea a balatonalmádiban megrendezett X. Országos Ifjúsági Népi Kézműves pályázaton I. helyezést ért el, amire végtelenül büszke vagyok (http://balaton.vehir.hu/balatonalmadi/2013-09-14/x_orszagos_ifjusagi_nepi_kezmuves_palyazat_eredmenyhirdetese_balatonalmadiban_kepgaleriaval.html). Korábban 2009-ben fafaragás kategóriában szerezte meg a II. díjat.
2014. augusztus 19-én jelent meg a washingtoni fesztivál eseményeit feldolgozó és dokumentáló kiadvány, amelyben egy picit én is "benne vagyok" :)




Honlap: